• Biuletyn Informacji Publicznej Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie

Problemy Oświaty i Wychowania

Pytania zadawane sobie

W tym numerze w cyklu Pytania zadawane sobie prezentujemy autorefleksję Justyny Kubiak. Pytania zadawane sobie – to nie jest materia najprostsza i dlatego jesteśmy pełni podziwu dla tych nauczycieli, którzy te próbę podejmują. Autorka jest nauczycielką mającą bogate doświadczenie zawodowe. Jej refleksje mogą nam wszystkim (i młodym, i starszym nauczycielom) uświadomić istotę wykonywanego przez nas zawodu. Zawodu, który trzeba po prostu lubić, bo tylko wtedy nabierze sensu wykonywana przez nas praca.

Iwona Gubańska


 


 


 


 


 

Jakie pytania można zadawać sobie po 35 latach pracy w zawodzie nauczyciela? Nie zastanawiałam się długo. Czy warto było ? Czy dziś wybrałabym tak samo?

35 lat temu zdałam maturę, potem egzaminy na studia i niestety, nie dostałam się.... Rodzice - nauczyciele namawiali mnie na złożenie dokumentów na dodatkowy nabór na studia pedagogiczne. Zbuntowałam się wtedy. Jedno wiedziałam na pewno, że nauczycielką nie będę! Tylko nauczycielką? Miałam takie ambitne plany!

Postanowiłam pójść do pracy, a po roku zdawać jeszcze raz na studia. O pracę nie było trudno, dostałam ją w przedszkolu. Dziś nie do pomyślenia. Dziewiętnastolatka, bez żadnego przygotowania pedagogicznego i doświadczenia, dostała pod opiekę grupę maluchów. Byłam przerażona, ale jakoś trzeba było sobie radzić. Z dnia na dzień było lepiej. Praca wciągała mnie coraz bardziej. Nie bez znaczenia była pomoc moich doświadczonych rodziców, a także starszych, bardzo życzliwych koleżanek.

W połowie roku (sama nie wiem, jak to się stało, może jednak geny...) postanowiłam rozpocząć naukę w Studium Wychowania Przedszkolnego, a potem już poszło... Jedne studia, drugie, trzecie. Nie mam pojęcia, kiedy zmieniły sie moje plany. Stało się i już.

Przez te 35 lat nigdy nie żałowałam, że tak potoczyło się moje życie zawodowe. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym robić coś innego. Zabrzmi banalnie, ale jestem dumna z tego, ze jestem nauczycielką. Nie zauważyłam u siebie syndromu wypalenia zawodowego, o którym tak często się mówi i pisze. Wręcz przeciwnie - ciągle mam nowe pomysły, a ponieważ i czasu mam coraz więcej, to i realizuję je częściej niż kiedyś.

Uważam, że bycie nauczycielem zapewnia świetną kondycję - fizyczną i psychiczną.. Ile się człowiek codziennie nabiega! A trzeba też czasem pojechać na wycieczkę rowerową, poskakać na skakance (pani też umie!), zagrać w piłkę, śpiewać, rysować... Niełatwo sie zestarzeć, gdy ciągle przebywa się w gronie dzieci i młodzieży. Chcąc nie chcąc, jest się na bieżąco z tym, co" na topie" - literaturą młodzieżową, modą, językiem, muzyką, nowinkami technicznymi itp. Dzięki tej pracy wraca się do czasów dzieciństwa, a to występując w przedstawieniu, a to przebierając się na bal. Nie można wtedy zapomnieć, jak to jest być dzieckiem :) Poza tym cały czas trzeba się uczyć - studia podyplomowe, kursy, warsztaty - to działa odmładzająco na mózg!

Oczywiście, czasem byłam zmęczona, czasem zdenerwowana, zirytowana bezsensem niektórych działań, ale tak jest na pewno w każdym zawodzie. Nigdy nie pomyślałam, żeby go zmienić. Nie miałam też w planach bycia dyrektorem szkoły, bo najbardziej cenię sobie pracę z dziećmi. Czuję się spełniona zawodowo, ale, oczywiście, mam nadzieję, że jeszcze trochę uda mi zdziałać.

Z ogromną satysfakcją odnotowuję fakt, że wielu moich uczniów sprzed lat utrzymuje ze mną kontakt. Chętnie przychodzą, wspominają, dziękują, doceniają. Czasem przyprowadzają swoje dzieci. Naprawdę tak jest! I dlatego warto być nauczycielem!

Kontakt

 Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie

ul. Bolesława Chrobrego 15
64-100 Leszno

tel. 65 529 90 62
fax 65 529 31 09
NIP: 697-10-20-103
REGON: 00 1387 29 0000 000
e-mail: oswiata@cdn.leszno.pl

Numer rachunku BZ WBK O/Leszno 71 1090 1245 0000 0001 1532 8876

Redakcja

Godziny urzędowania

Sekretariat

poniedziałek - 8:00 - 16:00
wtorek-piątek 7:30 - 15:30


Organizacja szkoleń
poniedziałek - piątek: 7.30-15.30, parter/pokój nr 13


Biblioteka

Leszno pn – pt 9.00 – 18.00
Filia Rawiczu i Kościanie pn, wt, pt 9.00 – 17.00
śr, cz 9:00 - 16:00
Filia w Gostyniu - pn, wt, pt 9:00 - 17:00
śr 9:00 - 16:00
cz 9:00 - 16:00

 

Obserwuj Nas

Bądź na bieżąco z informacjami CDN Leszno