• Biuletyn Informacji Publicznej Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie

Problemy Oświaty i Wychowania

Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden

 

Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden.
/Wisława Szymborska/

Pi (π = 3,14) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Jako pierwszy wartość liczby Pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, obliczył najprawdopodobniej Archimedes
w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o Pi znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona.

Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby.

Liczba ta ma swoje święto. Jest ono szczególnie popularne w kręgach akademickich USA. Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco.

W marcu bieżącego roku uczestniczyłyśmy w obchodach tego święta w dwóch leszczyńskich gimnazjach: G1 oraz G2. W pierwszym z nich obchody przebiegały dwuetapowo: najpierw każda klasa otrzymała zadanie przygotowania dowolnej pracy artystycznej nawiązującej swoją tematyką do liczby Pi lub jej zastosowań. Różnorodność i pomysłowość uczniów Gimnazjum nr 1 była zadziwiająca. Zobaczyliśmy bowiem różne techniki realizacji tematu, co przedstawiają poniższe zdjęcia:


 

Wystawa prac uczniowskich była czynna przez cały czas trwania Święta Liczby Pi. Etap drugi stanowiły konkurencje międzyklasowe, które odbywały się w ramach poszczególnych poziomów klas. Do niektórych zadań przystępowały kilkuosobowe drużyny, a inne realizowane były przy udziale całych zespołów klasowych. Uczniowie przedstawiali skecze i scenki o tematyce matematycznej, prezentowali utwory wokalne lub popisy taneczne własnego autorstwa oraz rozwiązywali zadania konkursowe z przymrużeniem oka. Jedno z nich polegało na zapisaniu jak największej liczby przysłów czy powiedzeń w których występuje liczba. Oto przykłady, które okazały się najbardziej popularne:

 1. Do trzech razy sztuka,

 2. Być jak piąte koło u wozu,

 3. Jedna jaskółka wiosny nie czyni,

 4. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta,

 5. Co dwie głowy to nie jedna,

 6. Kto pierwszy ten lepszy,

 7. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego,

 8. Pleść trzy po trzy,

 9. Podobni jak dwie krople wody,

 10. Pierwsze koty za płoty,

 11. Ostatni będą pierwszymi,

 12. Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść,

 13. Brakuje Ci piątej klepki.

Ten dzień pokazał, że można wykorzystać temperament młodzieży gimnazjalnej i zainspirować ich do ciekawych pomysłów, także w matematyce.

W drugiej ze szkół obchody Święta Liczby Pi można było zauważyć już po przekroczeniu progu szkoły. Na ścianach korytarzy umieszczono liczne ciekawostki i informacje związane z historią, zastosowaniem i znaczeniem liczby Pi. Każdy uczeń mógł prześledzić etapy jej odkrywania oraz poznać nazwiska najważniejszych matematyków, którzy się nią interesowali. Gabinet matematyczny stanowił wizytówkę tego święta. Tutaj bowiem wykonano gazetkę tematyczną oraz rozegrano zespołowe zawody matematyczne, którym towarzyszyła prezentacja multimedialna na temat Ludolfiny. Oto przykłady dekoracji, którą wykonali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Lesznie:


 


 


D o konkursu na temat liczby Pi przystąpiły trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas. Uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z tekstem pt. „Spotkanie z liczbą PI…”, a następnie odpowiedzieć na zestaw pytań do tego tekstu. 

W szyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zabawne Pi – nagrody, którymi były
pi – stacje i pi – erniki.


Serdecznie gratulujemy nauczycielom matematyki podjętej inicjatywy, która być może zainspiruje koleżanki i kolegów z innych szkół, do przeprowadzania podobnych akcji, przyczyniających się do popularyzacji matematyki, pomagających „oswoić” ją nieco i pozwalających uczestniczyć w nich całym społecznościom szkolnym.

Łucja Kasprowiak, Karolina Nowak


 

Kontakt

 Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie

ul. Bolesława Chrobrego 15
64-100 Leszno

tel. 65 529 90 62
fax 65 529 31 09
NIP: 697-10-20-103
REGON: 00 1387 29 0000 000
e-mail: oswiata@cdn.leszno.pl

Numer rachunku BZ WBK O/Leszno 71 1090 1245 0000 0001 1532 8876

Redakcja

Godziny urzędowania

Sekretariat

poniedziałek - 8:00 - 16:00
wtorek-piątek 7:30 - 15:30


Organizacja szkoleń
poniedziałek - piątek: 7.30-15.30, parter/pokój nr 13


Biblioteka

Leszno pn – pt 9.00 – 18.00
Filia Rawiczu i Kościanie pn, wt, pt 9.00 – 17.00
śr, cz 9:00 - 16:00
Filia w Gostyniu - pn, wt, pt 9:00 - 17:00
śr 9:00 - 16:00
cz 9:00 - 16:00

 

Obserwuj Nas

Bądź na bieżąco z informacjami CDN Leszno