• Biuletyn Informacji Publicznej Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie

Problemy Oświaty i Wychowania

Przeciw mowie nienawiści

Każdego dnia prasa, telewizja oraz inne środki masowego przekazu informują nas o zdarzeniach pełnych agresji i przemocy. Dzieciobójstwo, gwałty, pobicia, ataki terrorystyczne, wojny, wskutek których giną dzieci, kobiety, ludzie młodzi i starsi bez względu na wiek, kolor skóry, wyznanie czy przekonania. Skąd w człowieku tyle nienawiści i negatywnych emocji? Dlaczego młodzież coraz częściej występuje w roli agresora?

Czy powodem tego może być brak czasu zapracowanych rodziców dla swoich dzieci? Brak rozmowy? Zrozumienia? Brak zajęć, zainteresowań powoduje, że młodzi ludzie coraz częściej przesiadują przed komputerem, serfując po internecie, który jest nie tylko źródłem wiedzy i dostępu do informacji, lecz także źródłem zagrożeń i niebezpieczeństw. Internet to medium, bez którego wiele młodych ludzi nie wyobraża sobie życia. Zastępuje im wszystko telewizję, radio, nawet bezpośrednie relacje z rówieśnikami. Aktywność na portalach społecznościowych typu faceboook, czy tweeter stały się prawie że wymogiem czasów w których żyjemy. Nie ma cię na facebooku, to znaczy, że nie istniejesz.

Choć portale społecznościowe mają służyć wzajemnej komunikacji, to czasami są źródłem problemów wynikających z przekazu wulgarnych, czy agresywnych treści.

Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie ze sobą upowszechnianie danych osobowych. Brak świadomości tego, że każda informacja, zdjęcie, czy materiał filmowy umieszczony już zostawia ślad i jest dostępny dla każdego. W niektórych środowiskach nastała moda na „hejtowanie”. Im więcej „hejtów” zbierze dana osoba, tym bardziej jest „cool”. „Hate” w bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza nienawiść. Hejtowanie jest zjawiskiem występującym głównie w internecie, choć nie tylko, polegającym na krytyce, obrażaniu, bądź „obrzucaniem błotem” innych osób.

Mamy więc do czynienia z mową nienawiści. Czym ona jest? Jak jej przeciwdziałać?

Na te i inne pytania postanowiły znaleźć odpowiedź organizacje młodzieżowe we współpracy z Radą Europy, które zaplanowały na lata 2012-2017 projekt pod hasłem Młodzi Ludzie Przeciw Mowie Nienawiści w Internecie. Koalicja przeciw mowie nienawiści jest nieformalnym zrzeszeniem organizacji, instytucji, grup nieformalnych i osób, którym bliska jest problematyka praw człowieka w internecie i które chcą przeciwdziałać mowie nienawiści.

Głównym jej celem jest aktywne zaangażowanie na rzecz praw człowieka, promowanie odpowiedzialnej wolności słowa, przeciwdziałanie cyberprzemocy (prześladowaniu, zastraszaniu, nękaniu i wyśmiewaniu innych za pośrednictwem internetu).Powstała kampania działa wielowymiarowo. Dba o zwiększenie świadomości dotyczącej mowy nienawiści w sieci, zagrożeń, które ze sobą niesie dla demokracji oraz osób młodych. Promuje świadome użytkowanie mediów i internetu. Wspiera młodych ludzi w ich działaniach na rzecz praw człowieka w sieci i poza nią. Choć bazuje na działalności on-line, podejmuje też działania

off-line, takie jak szkolenia, akcje uliczne- malowanie murali, fotokampanie, happeningi, zamalowywanie nienawistnych napisów na ścianach, czy Żywe Biblioteki.

Całkiem niedawno miałam przyjemność uczestniczyć w 3 dniowym szkoleniu na temat „Przeciwdziałanie mowie nienawiści”, organizowanym przez Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis”, będącym koordynatorem kampanii w Polsce. Miało ono miejsce w Ośrodku szkoleniowym ORE w Sulejówku. Oprócz możliwości poznania ciekawych osób, angażujących się na co dzień w działania na rzecz praw człowieka pozyskałam wiedzę na temat mowy nienawiści oraz materiały szkoleniowe.

Wszystkich zainteresowanych tematyką zachęcam do odwiedzenia strony internetowej www.BezNienawisci.pl, która zawiera m.in. narzędzia do pracy z młodzieżą. Godną polecenia jest publikacja „Zakładki. Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka.” Zawiera ona 21 scenariuszy dla nauczycieli do pracy z młodzieżą w wieku 13-18 lat. Scenariusze dotyczą przeciwdziałania mowie nienawiści skierowanej wobec m.in. mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych, LGBTQ, kobiet, osób z niepełnosprawnościami. Istnieje również platforma internetowa nohatespeechmovement.org, na której aktywiści udostępniają materiały na temat przeciwdziałania mowie nienawiści. Moderatorzy dbają o bezpieczeństwo oraz atmosferę szacunku dla wartości związanych z kampanią.

Mowa nienawiści wynika często z uprzedzeń i stereotypów, które powstają z braku dostatecznej wiedzy, bądź niewiedzy na dany temat. Bądźmy więc otwarci na to co dla nas nowe czy inne. Uczmy się tolerancji. Inne nie znaczy gorsze. Zanim wydamy opinię na temat jakiejś osoby chciejmy ją najpierw poznać. My dorośli, nauczyciele, rodzice powinniśmy być świadomi tego, jak ważne przed nami zadanie. Od tego jakie wartości, postawy przekażemy młodym ludziom, zależy jakie będzie przyszłe pokolenie. Zacznijmy od siebie. Dajmy przykład godny naśladowania. Uwolnijmy się od stereotypów, bądźmy otwarci na drugiego człowieka, nawet jeśli jego przekonania, religia, czy światopogląd różnią się od naszego. Myślę, że ucząc młodzież szacunku do innych, mamy szansę wychować pokolenie wolne od agresji i przemocy, pokojowo nastawione do otaczającego je świata.


 


 

Justyna Lorych

Polecam stronę: www.beznawisci.pl

Kontakt

 Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie

ul. Bolesława Chrobrego 15
64-100 Leszno

tel. 65 529 90 62
fax 65 529 31 09
NIP: 697-10-20-103
REGON: 00 1387 29 0000 000
e-mail: oswiata@cdn.leszno.pl

Numer rachunku BZ WBK O/Leszno 71 1090 1245 0000 0001 1532 8876

Redakcja

Godziny urzędowania

Sekretariat

poniedziałek - 8:00 - 16:00
wtorek-piątek 7:30 - 15:30


Organizacja szkoleń
poniedziałek - piątek: 7.30-15.30, parter/pokój nr 13


Biblioteka

Leszno pn – pt 9.00 – 18.00
Filia Rawiczu i Kościanie pn, wt, pt 9.00 – 17.00
śr, cz 9:00 - 16:00
Filia w Gostyniu - pn, wt, pt 9:00 - 17:00
śr 9:00 - 16:00
cz 9:00 - 16:00

 

Obserwuj Nas

Bądź na bieżąco z informacjami CDN Leszno